HTML

Szemkamera Blog

Hírek, érdekességek, módszertani sajátosságok a piackutatás egyik innovatív irányából. A blogot Katona Gergely, a Szinapszis kvalitatív kutatója szerkeszti.

Friss topikok

Linkblog

Archívum

Kameratípusok

2010.08.30. 15:21 katgergo

Két fő szemkameratípust használnak napjainkban főként, a mobil és a remote eyetracking rendszereket.

A mobil rendszerek nagy előnye a mérésben résztvevők szabad mozgásának lehetősége. A rendszer fejre erősített (elérhető már szemüvegbe épített megoldás is), két kamerából áll: az egyik a látómezőt rögzíti, míg a másik az alany szemmozgását veszi fel. A szerkezet nagy előnye, hogy gyakorlatilag bármi vizsgálható az alkalmazásával (az utcai óriásplakátoktól kezdve hirdetéseken át a bolti polcelrendezésekig), azonban előnyéből fakadnak a hátrányai is: a fejen rögzített, a tesztalany számára sok esetben zavaró a viselése, így nem biztosít természetes megfigyelési lehetőséget.

Másik hátránya, hogy mivel nem rögzített (és nem egységes) a tesztelt koncepció, plakát, polc, stb., emiatt jellemzően nincs lehetőség automatikus statisztikai elemzések elvégzésére: a szükséges összesítések manuálisan állíthatók össze – ez rendkívül munkaigényes feladat, illetve negatív kihatással lehet a pontosságra is.  



A remote eyetracking rendszerek ma már jellemzően monitorba épített szemkamerát takarnak, a tesztelt alany és a kamera így nincsenek fizikai kontaktusban, a mérés így kényelmesebb, természetesebb – a használt infravörös fénynek köszönhetően nem észlelhető a mérés folyamata, a szituáció a résztvevő számára teljesen megegyezik egy normál számítógép-használat jellemzőivel. A modern berendezések már lehetővé teszik a fej mérés közbeni mozgatását is (természetesen csak bizonyos határok között, a kamera „hatótávolsága” jelentette képzeletbeli dobozban – „tracking box”).

E rendszerek nagy előnye még, hogy a tesztelt kép/weblap/reklámfilm/stb. rögzített, így az eredmények – megfelelő szoftver megléte esetén – automatikusan, statisztikai alapon is összesíthetők, sok szemléletes grafikai és számszaki elemzési lehetőség áll rendelkezésre az adatok kiértékeléséhez.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://szemkamera.blog.hu/api/trackback/id/tr352258948

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása